Wycieczka do kurhanów, niedaleko Mściszewic (2008) + aktualizacja [2009][Ślad GPS]

Ogółem 43,5 km, w terenie 27,5 km


Celem wycieczki były kurhany i rezerwat głazów narzutowych w Mściszewicach. Niestety, ale nie udało nam się znaleźć ani kurhanów ani rezerwatu, ale może następnym razem….

Kurhany w Mściszewicach

Lampa (okolice Chmielna) – Borucino – Kamienica Szlachecka – Mściszewice – i z powrotem, tą samą trasą.


Wyjechaliśmy z Lampy, pojechaliśmy wzdłuż jeziora Raduńskiego Dolnego przez Sznurki i Przewóz, aż do szosy 228. Szosą 228 dojechaliśmy do samego Borucina. W Borucinie skręciliśmy w prawo na Kamienicę Szlachecką, w mniej uczęszczaną drogę asfaltową. W Kamienicy Szlacheckiej jedziemy w lewo w kierunku Nowej Wsi i po chwili w prawo w drogę polną prowadzącą do samych Mściszewic, po drodze mijając tzw „Czyste Pola”, o których kilka słów niżej. Z Kamienicy Szlacheckiej do Mściszewic trasa jest dość trudna, z powodu grząskiego piachu (aż koła kręciły się w miejscu) i bardzo silnego wiatru, który poważnie utrudniał jazdę.Na zdjęciu powyżej widać tzw. „Czyste Pola” kaszubskie, czyli obszar rozciągający się na północ od Mściszewic, ziemia jest tam wyjątkowo nieurodzajna, wszędzie widać piachy i nieużytki, na polach kamienie. Jedyną ozdobą tych terenów są niewielkie zagajniki i małe oczka wodne. Smutną tą ziemię nazwano kiedyś Czystymi Polami….

Aktualizacja 4.05.2010

Wybraliśmy się jeszcze raz w poszukiwaniu kurhanów. Okazało się, że poprzednim razem byliśmy bardzo blisko. Będą w Mściszewicach kierujemy się zielonym szlakiem w stronę Węsior i skręcamy w prawo na Augustowo.

Na pierwszym skrzyżowaniu jedziemy prosto, a na następnym rozwidleniu w prawo i już możemy zacząć rozglądać się za kurhanami, które ukryte są w lesie po lewej i po prawej stronie. (Latem 2009r przy kurhanach pracowali archeolodzy, tak że, powinny być lepiej widoczne)

Ciekawym wariantem tej wycieczki jest rozpoczęcie i zakończenie jej w Gołubiu oraz zahaczenie o Węsiory i kurhany w Uniradze. Z Gołubia jedziemy czarnym szlakiem do Zgorzałe (po drodze mijając kurhany w Uniradze) i dalej do Borucina. Niestety odcinek czarnego szlaku wzdłuż jeziora Raduńskiego był nie przejezdny wiec pokombinowaliśmy trochę inaczej, widać to na załączonej mapie. Z Borucina szosą do Kamienicy Szlacheckiej, następnie tzw. „Czystymi Polami”. Na mapie jest trochę inaczej, ponieważ pomyliliśmy drogi i zamiast przy przydroznym krzyżu pojechać w prawo, pojechaliśmy w lewo, ale jak widać zawsze można jakoś dojechać do celu… Z Mściszewic zielonym szlakiem do Węsior. W Węsiorach (we wsi, nie przy kręgach) skręciliśmy w lewo na Gapowo (jest kierunkowskaz). Z Gapowa do Stężycy i ze Stężycy do Gołubia szosą lub można pobłąkać się lasem (tak jak myśmy to zrobiliśmy). Cała taka pętla ma około 50km.

Szczegółowa mapa trasy opracowana za pomocą GPS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>