Wycieczka do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego [2009][Ślad GPS]

Ogółem 67 km, w terenie 58 km

Trasa posiada dwa warianty łatwy (płasko, równo, dla początkujących) oraz drugi trudniejszy. Trasa którą opisuje jest poprowadzona dwoma wariantami w pierwsza stronę łatwym, a w drugą trudniejszym. Trasa jest bardzo ciekawa prowadzi przez  bardzo piękne zakątki Kaszub. Opis wycieczki zaczyna się w okolicach Gołubia lecz również dobrze można ją zacząć i zakończyć w Kościerzynie.

Z okolic Gołubia wjechaliśmy na dawny nasyp kolejowy prowadzący do Kościerzyny, więc droga do Kościerzyny jest łatwa i prosta. Aby zlokalizować nasyp, należy w miejscowości Gołubie znaleźć pensjonat „U Zbója”. Jeśli dojechaliśmy do niego asfaltem, oznacza to że jesteśmy już na nasypie i wystarczy jechać prosto jakieś 9-10 km, rzecz jasna asfalt zaraz się kończy i zaczyna się szuter który ciągnie się do samej Koscierzyny. Ciekawą atrakcją po drodze jest dworek  Wybickich w Sikorzynie.

W Kościerzynie trasa zaczyna się pod pomnikiem Wybickiego, znajdującego się nie opodal dworca PKS i rynku. Jest to trasa rowerowa o kolorze niebieskim. Przy pomniku jest tablica pokazująca cała „niebieską ścieżkę rowerową” jest ona również na mapie turystycznej „Wdzydzki Park Krajobrazowy” firmy CartoMedia. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony, są miejsca do odpoczynku, więc spokojnie można wybrać się całą rodziną.

W miejscowości Juszki zjeżdżamy na zielony szlak turystyczny. Na skrzyżowaniu widocznym na zdjęciu dokładnie przyglądamy sie znakom i jedziemy w kierunku jez. Białego, Grzybowskiego Młyna i Sierakowic.

Następnie po ok. kilometrze na skrzyżowaniu (zdjęcie) gdzie zielony szlak zjeżdża w dół i w prawo w kierunku jeziora Białego my jedziemy prosto.

Na następnym skrzyżowaniu (zdjęcie) szukamy kamiennego znaku. Kierujemy się w stronę Wąglikowic, czyli stojąc na rozstaju dróg w dół i w prawo.

Od tego momentu trasa jest łatwa, jadąc cały czas prosto, dojeżdżamy do szosy, gdzie po drugiej jej stronie widać znaki czerwonego szlaku i drogowskaz na Czarlinę Wieś.

Teraz jedziemy żwirową drogą do Czarliny, mijamy osadę Skoczkowo i docieramy do szosy, gdzie skręcamy w lewo, mijamy tajemnicze cmentarzysko i dojeżdzamy do Czarliny, czyli celu naszej wycieczki. Będąc w Czarlinie udajemy się na cypel, do punktu widokowego, aby popodziwiać wielkie jeziora.

Od teraz zaczynają się dwa warianty, łatwy czyli wracamy tak jak przyjechaliśmy lub czytamy opis dalej i jedziemy trudniejszym szlakiem.

Z punktu widokowego wracamy na czerwony szlak i jedziemy nim dalej, przejeżdżamy przez most na rzece Wdzie i cały cały czas podążamy nim, aż do j.Garczyn czyli około 20 km. Po drodze w miejscowości Loryniec można zobaczyć 180 letni klon. Natomiast w Łubianie można zjechać na chwilę ze szlaku i obejrzeć ciekawą fabrykę porcelany.

Jeżeli czujemy, że pomału brakuje nam sił, to z Łubiany możemy wrócić do Kościerzyny szosą (ok 3-4 km), ale tego „szlaku” absolutnie nie polecam, ze względu na bardzo duży ruch samochodów, bezpieczniej  pojechać jest leśnymi ścieżkami wzdłuz szosy.

Ale My jedziemy dalej w kierunku Gołubia.

Z Łubiany kierujemy sie czerwonym szlakiem, przecinamy szosę Kościerzyna – Bytów i dojeżdzamy w okolice bardzo malowniczo położonego leziora Garczyn. Po około 1 km od szosy, kiedy szlak skręca w lewo w kierunku jakiegoś ośrodka wczasowego, my jedziemy lekko w prawo.

Na następnym śródleśnym  skrzyżowaniu jedziemy lekko w lewo (ślad GPS’u pokazuje w prawo, tak też można jechać). Jeżeli pojedziemy w prawo, to dojeżdzając do żwirówki prowadzącej z Wieprznicy Młyn do Kościerzyny, musimy skręcić w lewo i po ok. 500m w prawo, kierując się kamiennym drogowskazem po lewej stronie drogi, pokazującym kierunek na Skorzewo. (Wybierając kierunek „lekko w lewo”, dojeżdzamy do tego samego skrzyżowania na którym jest drogowskaz na Skorzewo)

Jedziemy dalej i po około 1,5 km jazdy dojeżdżamy do skrzyżowania (zdjęcie) i na nim kierujemy się na Fingerową Hutę.

Jedziemy 4 km lasami i polami, dojeżdżamy do Skorzewa, gdzie znów wjeżdżamy na czerwony szlak i jedziemy nim do skrzyżowania (jakieś 3,5 km od Skorzewa) na którym jest kierunkowskaz „Wichrowe Wzgórze”, tu skręcamy w prawo.

Następnie przejeżdżamy pod torami kolejowymi i skręcamy w lewo, jedziemy prosto i niebawem  jesteśmy na starym nasypie kolejowym, skręcając w lewo przejeżdzamy obok pensjonatu „U Zbója” i po chwili jesteśmy w Gołubiu. Będąc juz na nasypie mozemy skręcic w prawo i skierować się w strone Sikorzyna, gdzie można obejrzec dworek Wybickich i jadąc dalej również dojechać do Gołubia

Dokładna mapa opracowana za pomocą GPS

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>