Wycieczka po Kaszubach #3 (2008)

Ogółem 52 km, w terenie 35 km

Lampa (okolice Chmielna) – Sznurki – Przewóz – Borucino – Łączyno – Długi Kierz – Borzestowo – Mojuszewska Huta – Łączki – Bór – Bącz – Mirachowo – Cieszenie – Reskowo – Chmielno – Lampa

Wycieczka była dość męcząca i wymagająca. Czarny szlak, którym w 50% jechaliśmy, nie jest dostosowany do jazdy rowerem, a miejscami jest słabo oznakowany, no i te nieszczęsne kaszubskie piachy..!

Wyruszyliśmy standardowo z Lampy, i pojechaliśmy wzdłuż j. Raduńskiego Dolnego przez Sznurki i Przewóz, (ciekawostką jest nazwa wsi, kiedyś jak nie było połączenia groblą jeziora Raduńskiego Dolnego z Górnym, a razem mają one ponad 16km długości, w tym miejscu miała miejsce przeprawa na drugą stronę jeziora, do miejscowości Łączyno), dojeżdzamy do szosy nr 228, i aby ją częściowo chociaż ominąć, skręcamy w prawo do lasu, ale niestety w końcu na nią ponownie wyjeżdzamy i szosą prowadzącą przez poprzednio opisaną groblę, po której biegnie czarny szlak, dojeżdzamy praktycznie do Borucina i skręcamy w prawo zgodnie ze szlakiem, który prowadzi do samego Bącza. Po drodze w Wygodzie Łączyńskiej, napotkaliśmy kościół, który był jednym z większych punktów w okolicy, widocznym już z bardzo daleka.

 

Za Wygodą Łączyńską, jedziemy w lewo i następnie z szosy skręcamy w prawo, i przez łąkę docieramy do rowu wypełnionego wodą, którego przekroczenie sprawia nam drobne kłopoty…, ale to nie jedyne kłopoty, w okolicach Koziego Dworu, w miejscu gdzie szlak nagle skręca z drogi w prawo, w zarośla, gubimy go, kierując się dalej mapą, dojeżdzamy do Mojuszewskiej Huty, gdzie w okolicy ponownie na niego natrafiamy. Po długiej, męczącej trasie, kilkakrotnie jeszcze gubiąc szlak, a są nawet miejsca gdzie w poprzek drogi po której biegnie szlak, stoi szlaban z napisem „teren prywatny”, dojeżdzamy stromym zjazdem do Bącza. Z Bącza szosą, jedziemy do Mirachowa, gdzie robimy krótką przerwę i dalej szosą jedziemy w kierunku Miechucina, ale mnie więcej po 4,5 km, skręcamy w lewo do lasu i leśnymi ścieżkami dojeżdzamy do szosy nr 211, kawałek jedziemy chodnikiem, wzdłuż szosy i w Cieszeniach skręcamy w prawo na Reskowo, mijamy tory kolejowe i po chwili asfalt zamienia się w drogę gruntową, którą dojeżdzamy do jeziora Raduńskiego Dolnego, skręcamy lewo i drogą z kostki, która po jakimś czasie zamienia w drogę z płyt betonowych (na której pożądnie nas wytrzęsło), dojeżdzamy do Chmielonka, skręcamy w prawo, przjeżdzamy przez mostek łączący jezioro Raduńskie z jeziorem Kłodno, tu warto zwrócić uwage na działajacy młyn, i po chwili dojeżdzamy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo w kierunku Lampy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>